Lorenzo De Bartolomeis

Creative Director

Andrea Musso

Industrial Designer

Francesca Pirone

Administration

Mariko Hosoe

Associate

Taro Hosoe

Associate

Takeo Hosoe

Associate

Michael Cracchiolo

Industrial Designer

Bruno Carletti

Intern

 People who have collaborated with Isao Hosoe Design:

Collaborators: Fumio Honjo, Japan (1975-1976)- Donato Greco, Italy (1977-1985)- Marina Goruppi, Italy (1980-1985)- Antonio Esposito, Italy (1981-1982)- Alberto Fraser, United States (1982-1983-1995-1996)- Michela Baldessari, Italy (1982-1983)- Marcello Albini, Italy (1982-1983)- Alessio Pozzoli, Italy (1984-2001)-  PierLuca Freschi, Italy (1986-1987)- Masaya Hashimoto, Japan (1986-1991  2002-2014)- Samuel Ribet, England (1988-1993)- Ann Marinelli Del Pero, United States (1988-1989-1992-1993-1995-1998)- Veit Streitenberger, Germany (1988-1989-1991-1994)- Eduardo Olivares, Mexico (1989-1990)- Koji Mitsuhashi, Japan (1989-1990)- Hirotoshi Sawada, Japan (1992-1993)- Emilio Cassani, Italy (1992-2002)- Peter Solomon, United States (1994-1995-2001)- Satoji Toshiki, Japan (1994)- Elisabeth Vidal, France (1994-1997 2001~)- Thomas Keen, England (1994-1996)- Lucia Matteucci, Italy (1994-1995)- Paola Tinuper, Italy (1994-1996)- Tomoko Mizu, Japan (1994)- Etien Veeman, The Netherlands (1995-2001)- Adrian Peach, England (1995-1996)- Huub Ubbens, The Netherlands (1995-1996)- Giulio Melzi, Italy (1996-2002)- Lorenzo Palmeri, Italy (1996-2003)- Claudio d’Elia, Switzerland (1997-1998)- Luca Paci, Italy (2000-2003)- Julian Boxenbaum, United States (2000-2001)- Leonardo Mangiavacchi, Italy/Brazil (2001-2003)- David Lourenço Matos, Portugal (2001)- Maria Emilia Racciatti, Argentina (2001-2003)- Marco Biavaschi, Italy (2001-2003)- Galit Harmach, Israel (2001)- Massimo Manzoni, Italy (2002)- Angela Morelli, Italy (2002)- Marco Lavelli, Italy (2002-2003)- Eleni Papaioannoy, Greece- Francesco Pozzato, Italy- Elena Rescali, Italy- Lucia Fontana, Italy-

External collaborators: Antonio Barrese, Italy- Andrea Branzi, Italy- Azzolini Tinuper Arch., Italy- Clino Trini Castelli, Italy- Mindert De Konight, The Netherlands- Armando De Vidovich, Italy- Alfredo Di Legge, Italy- Fumiachi Fujita, Japan- Daf Griffit, Scotland- Ezio Manzini, Italy- Pietro Salmoiraghi, Italy- Giovanni Sacchi, Italy- Renata Sias, Italy- Huub Hubbens, The Netherlands- Francesca Valan, Italy- Gino Valle, Italy- Andries Van Onck, The Netherlands- Olaf Von Bohr, Germany- Luca  Mora, Italy- Lorenzo Palmeri, Italy- Elisabeth Vidal, France- Emilio Cassani, Italy- Christine Leduke.

Interns: Paul Van de Calseyde, Belgium (1978)- Cegna Barbara Kowalezyk, Poland (1979)- Masaki Kurihara, Japan (1980-81)- José Manuel Rodriguez,  Mexico (1981-1982)- Andrea De Giovanni, Italy (1982-1983)- Elisabeth Sullivan, United States (1983)- Susan Verba, United States (1986)- Timothy Gerard Toomey, England (1986)- Mary Little, England (1988)- Ernst De Scheemaker, The Netherlands (1989)- Elsa Francés, France (1989)- Frederique Asbeng, The Netherlands (1990)- Wilco A. Egger, The Netherlands (1990)- Andrew Collins, United States (1990)- Tania De Paula, Brazil (1990)- Tracy Trinh, United States (1990)- José Guillermo Quintana Cancino, Mexico (1990)- Alex Szadeczky-Kardoss, Austria (1990)- Tindaro Pichilli, Italy (1990-1991)- Constantin Secrieriu, France (1991)- Harry Abbel, The Netherlands (1991)- Anna Giuffrida, Italy (1991-1992)- Yoshinori Yagi, Japan (1993)- Elvira Visciola, Italy (1993)- Bruno Billio, Italy (1993)- Stephane Vernet, France (1993)- Yuji Ishi, Japan (1993)- Muriel Ancion, Belgium (1993)-  Jean-Denis Filliozat, France (1993)- Axel Unger,  United States (1994)- Lisa Yong,  China (1994)- Joelle Huijnen, The Netherlands (1994)- Arnold Wattimury, The Netherlands (1994)- Giorgia Santini, Italy (1994)- Laurent Simon, France (1994)- Elke Halbritter, Germany (1994)- Karl Marx, Germany (1994-1995)- Michael Say, England (1995)-  Mark Anthony Okoh, England (1995)- Leif Steven Isachsen, Norway (1995)- Henrik Widahl, England (1995)- Freddie Greve, The Netherlands (1995-1996)- Oriol Guimerà, Spain (1996)- Kazuyuki Morihata, United States (1996)- Holger Quick,  Germany (1996)- Daphne Haefliger, Switzerland (1996)- Takemi Kaga, Japan (1996)- Talia Kelman, Israel  (1996)- Mea Sun Tse Sun Lin,  China (1996)- Johan Elisc Langenbick,  Belgium (1996)- Emmanuel Gallina, France (1996-1997)- Andy White, England (1996-1997)- Julie Sandjian, France (1996-1997)- Torsten Licker, Germany (1996-1997)- Christiane Forstnig, Austria (1997)- Ingken Wagner, Germany (1997)- James Steiner, England (1997)- Antony Haston, Scotland (1997)- Sebastian Leridon, France (1997)- Linda Overgoor, The Netherlands (1997)- Nicole Syben, Germany (1998)- Bruno Acchione, France (1998)- Jérome Lopé, France (1998)- Fany Rognone, France (1998)- Masanori Hoshiba, Japan (1998)- Marco Cimatti,  Italy (1998)- Monica Bueno, Colombia (1998)- Fabien Durbano, France (1998)- Laurent Leon, France (1998)- Mirco Pauletti, Italy (1998)- Catherine Horn, France (1998)- Damien Marmissolle,  France (1998-1999)- Bruno Angella, France (1998-1999)- Stephanie Le Jean, France (1999)- Daniel Scheidgen,  Germany (1999)- Luca Dellera, Italy (1999)- Mie Ernst, Denmark (1999)- Gen Ito, Japan (1999)- Michela Alquati, Italy (1999)- Sebastian Noel, France (1999)- Carine Gazzola, France (1999-2000)- Giorgio Buratti,  Italy (1999-2000)- Catherine Oliveira De Sousa,  France (2000)- Luis Pessanha,  Portugal (2000)- Sven Feustel, Germany (2000)- Marianne Dzes, France (2000)- Pinar Yar, Turkey (2000)- Valerie Lambot, France (2000)- Dulce Ponciano, England (2000)- Thomas Bertling, Germany (2000)- Yee-Ling Wan, England (2000)- Tatiana Paolella,  Italy (2000)- Francesca Martelli, Italy (2000)- Tommaso Bossetti, Italy (2001)- Katrin Thiele, Germany (2001)- Christiane Bambuch, Germany (2001)- Davide Scordamaglia, Italy (2001)- Antonio Sena, Italy (2001)- Maria Salles Da  Fonseca, Portugal (2001-2002)- Franco Forci, Italy (2001-2002)- Hugo Silva, Portugal (2002)- Franco Pezzi, Italy (2002)- Sebastian Skuhra, Germany (2002)- Timothy Lee, United States (2002)- Antonietta Trotta, Italy (2002)- Simona Tenko, Germany (2002)- Bruno Abate, Italy (2002)- Oren Ron, Israel (2002)- Corinna Warm, Germany (2002)- Barbara Leorin, Italy (2002)- Giusy Mondani, Italy (2002)-  Maria Cristina Argento,  Italy (2002-2003)- Mario Gallo,  Italy (2002-2003)- Laura Dantonio,  Italy (2002-2003)- Daniele Sabbatini, Italy (2003)- Maria Ines Machado, Portugal (2003)- Eleni Papaioannou, Greece (2003)- Yllka Gjata, Albania (2003)- Davide Di Gennaro, Italy (2003)- Natasha Williams, England (2003)-Kei Hoshi, Giappone (2003)- Masanao Furukawa, Giappone (2003)- Dea-Joung Kim, Corea del Sud (2003)- Joaquim Viseu, Macao (2004)- Diego Gómez, Spagna (2004)- Darren Bartholomew, Inghilterrra (2004)- Luigi Santoro, Italia (2004)- Lorenzo De Bartolomeis, Italia (2004)- Banu Demirayak, Turchia (2004)- Adi Dagan, Israel (2004)- Francesco Pozzato, Italia (2004)- Renato Armenio, Italia (2004)- Astrid Heine, Germania (2004)- Adriana Arrigada, Portugal (2004)- Pulo Costa, Portugal (2004)- Stefano Caprioli, Italia (2005)- Elisa Moja, Italia (2005)- Amy Chan, Inghilterrra (2005)- John Buckley, England (2005)- Simona Bua, Italy (2005)- Davide Valerio, Italy (2005)- Sara Passamonti, Italy (2006)- Giovanni Doci, Italy (2006)- Maiko Haruna, Japan (2006)- Jessica Suriano, Italy (2006)- Gabriele Diamanti, Italy (2006)- Sara Parejo, Italy (2006)- Elena Federico, Italy (2006)- Masashi Ota, Japan (2006)- Ashkan Shabnavard, Canada (2006)- Simona Scalia, Italy (2006)- Marco Zanatta, Italy (2006)- James Bowler, England (2006)- Shoko Hattori, Japan (2006)- Manuel Amaral Netto– Portugal(2007)- Giacomo Sanguin, Italy (2007)- Dunia Lopez, Mexico (2007)- Antonio De Marco, Italy (2007)- Elesvan Perez Pupo, Cuba/France (2007)- Francesco De Crescenzo, Italy (2007)- Lisa Sandall, England (2007)- Maria Azevedo, Portugal (2007)- Pierpaolo Filipponi, Italy (2007) Esergun Ercis, Turkey (2007-2008)- Cecilia Felli, Italy, (2007-2008)- Elena Rescali, Italy (2008)- Rosella Mento, Italy (2008)- Pasqualina Pagano, Italy (2008)- Claire Rizzi, France (2008)- Regina Buenoros, Mexico (2008)- Karla Paola Muñoz, Mexico (2008)- Serena Fedele, Italy (2008)- Laura Gardoni, Italy (2008)- Jean David Damonte, Italy (2008-2009)- Eugenia Franchini, France (2009)- Maarja Motus, Estonia (2009)- Manuela Catania, Italy (2009)- Giacomo Iachini, Italy (2009)- Lorenzo Brambilla, Italy (2009) Haruka Nakazawa, Japan (2009)- Marco Ghisalberti, Italy (2009)- Sho Kurokawa, Japan (2009)- Kerry Willis, England (2009)- Fabio Maffione, Italy (2009)- Kanako Anahara, Japan (2010)- Marco Spadafora, Italy (2010)- Vahid Daem, Iran (2010)- Alessandra Travaglia, Italy (2010)- Angelo Eduardo Pagani, Italy (2010)- Matteo Pugi, Italy (2010)- Isil Sati, Turkey (2010)- Silva Eduardo Pereira, Portugal (2010/ 2011)- Craig Foster, England (2010-2011)- Rui Lopez Sergio Ferreira, Portugal (2010-2011)- Lucia Fontana, Italy (2010-2011)- Jean Charles Kouamé, Italy (2011)- Elitsa Taneva, Bulgaria (2011)- Miguel Bello, Colombia (2011)- Mario Guerra Alvarez, Spain (2011)- Domenica Raimondo, Italy (2011)- Ugur Ucak, Turkey (2011)- Miguel Gois, portugal (2011)- Maria Machovicova (2011)- Francesca Lombardi, Italy (2011)- Murray Palmer, England (2012)- Chiara Vivona, Italy (2012)- Ludovica Carioti, Italy (2012)- Boaz Saragossi, Israel (2012)- Katarina Gois, Portugal (2012- 2013)- Michael Cracchiolo, Italy (2012)- Matteo Giarré, Italy (2012-2013)- Charlie Adams, England (2013)- Maria Litchsko, Germany (2013)- Laura Sutton, England (2013)- Raffaele Pontillo, Italy (2013)- Simone Cartechini, Italy (2013)- Tom Marsh, England (2013)- Andrea Musso, Argentina (2017)- Bruno Carletti, Italy (2018)

Administration: Elisa Pria Del Frate, Italy (1978-1992)- Manuela Preti, Italy (1992-1994)- Marialuisa Villa,  Italy (1994-2003)- Rosalba Cuniolo, Italy (2001-2003)- Mariella Piccoli, Italy (1976-2010)- Grazia Vilella, Italy (2003-2013)